metódy výcviku

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Skôr než začneme psa cielene cvičiť je pre vybudovanie  správneho vzťahu pes-psovod potrebné si uvedomiť, aká je dôležitá hra so psom ako odmena za žiadúce chovanie. Hra vlkov vo svorke má nezanedbateľnú úlohu, odbúrava stres, navodzuje pocit súdržnosti a upevňuje vzťahy. Majiteľ, ktorý sa so svojim psom hrá, chváli ho a jasne prejavuje pozitívne emócie je pre psa neodolateľným magnetom. Preto sa v prvom rade musíme naučiť so svojimi psami hrať a chváliť ich, nielen slovne ale rečou celého tela, pretože pes zbožňuje herecké výkony, keď ho chválime musíme žiariť-tlieskať-smiať sa, a naopak keď trestáme tak sa mračíme-správne intonujeme-zaujímame odmietavú polohu. Ak sa naučíme správne sa radovať z vykonaného cviku, sme na správnej ceste k výchove psa.

METÓDY VÝCVIKU PSA

Výcvik je pravidelne pôsobenie psovoda na psa za účelom vybudovania podmieneného reflexu. Podmienený reflex je naučená reakcia organizmu na ktorú organizmus odpovedá podráždením príslušných receptorov a  vytváraním  nových nervových dráhy v mozgovej kôre. Reflexný oblúk je nervová dráha potrebná na uskutočnenie reflexu. (napríklad: vydanie povelu „sadni“-sluchový vnem-vyhodnotenie povelu v centrálnej nervovej sústave-porovnanie s naučenými podnetmi-signál z CNS pohybovej sústave-vykonanie povelu). Rôzne plemená a aj jednotlivci sa líšia dĺžkou reflexného oblúka. To znamená, že sa líšia časom, ktorý potrebujú na vyhodnotenie a prevedenie povelu. U molosoidných plemien to môže byť 3 sekundy, u temperamentných plemien 1 sekunda.
           

Poznáme štyri základné metódy výcviku psa: chuťovo-dráždivú, mechanickú, napodobňovaciu a kombinovanú. Všetky tieto metódy majú svoje výhody a nevýhody.

            Mechanická metóda
Pri tejto metóde psovod používa  rôzne mechanické podnety na  vyvolanie nepodmieneného reflexu. Príkladom môže byť mechanicke pôsobenie na bedernú časť psa pri povele „sadni“, kedy sa pes snaží vyhnúť nepríjemnému tlaku sadnutím a teda vykoná požadovaný cvik. Výhody tejto metódy tkvú v tom, že zanecháva  pevné a trvalé podmienené reflexy a pes si cvik dobre zapamätá.   Nevýhodou je narušenie kontaktu pes - psovod, kedy pes často vykonáva cviky neochotne a z prinútenia. U agresívnych psov to môže vyústiť k nášmu napadnutiu, pričom u bojazlivých pováh sa prejaví pasívna obrana a strach.

            Chuťovo - dráždivá metóda
Chuťovo dráždivá metóda spočíva v tom, že  motiváciou  psa je potrava. Pod potravou rozumieme maškrtu, ktorú mu dávame formou odmeny.  Túto metódu môžeme použiť na vypracovanie  podmienených reflexov vo všetkých disciplínach (stopa, poslušnosť, obrana). Najčastejšie sa táto metóda využíva pri nácviku na stopu. Dôležité je nekŕmiť psa pred výcvikom. Výhoda tejto metódy je väčší záujem psa o zvládnutie cviku a zároveň dochádza k  upevneniu vzťahu pes - psovod. Nevýhodou tejto metódy je, že nám nezabezpečí dokonalú poslušnosť pri  rušivých vplyvoch okolia.

            Kontrastná metóda
Táto metóda je  spojenie dvoch predošlých metód, a teda preberá klady oboch, a ruší ich záporné stránky. Podstata tkvie v tom, že po mechanickom pôsobení na psa ho odmeníme mašktou. Pri predpoklade zachovania správneho metodického postupu podanie pamlsku vymaže všetky negatívne zážitky z mechanického pôsobenia na psa a zostáva len príjemný vnem.

            Napodobňovacia metóda
Táto metóda využíva atavistické chovanie sa psov pochádzajúce zo svorky, kedy sa pes  učí cviku pozorovaním ostatných psov. Túto schopnosť má každý jedinec vrodenú a jej prejavenie zavisí len od povahového typu psa.  Napodobňovacia metóda sa využíva najmä k nácviku a rozvíjaniu dráždivosti  a k prekonávaniu prekážok. Výhodou tejto metódy je ľahké zvládnutie určitých špecifických povelov. Nevýhodou je, že jej použitie je obmedzené len na niektoré cviky a vyžaduje si pomoc iných  psov.

Ing. Andrea Krawczuková
_https://www.ssl-serve.org/lcadvertising/shop/lockdown.asp